Praktyczne porady na temat eksploatacji maszyn

Każda maszyna bez względu na to czy to samochód, koparka czy ciągnik rolniczy będzie nam dłużej służył jeśli będziemy go użytkować zgodnie z jego przeznaczeniem. Istotna jest również prawidłowa obsługa oraz regularne przeglądy. Jak w każdym sprzęcie podczas użytkowania zniszczeniu ulegają niektóre części, które powinny być regularnie wymieniane. Niezawodność wiąże się z częstym sprawdzaniem oraz wymianą części związanych z eksploatacją maszyny.

Jak w każdym procesie tak też w procesie eksploatacji maszyny występuje kilka etapów. Przede wszystkim każda maszyna musi się dotrzeć. Ten proces ma różną długość, z reguły ją określa producent danej maszyny. Po upływie tego procesu pojawia się już podstawowe zużycie maszyny. Efektem takiego zużycia jest zmiana powierzchni części składowych maszyny. Prowadzi to do powstawania luzów. Zmniejsza się sprawność maszyny a w ostateczności części przestają prawidłowo funkcjonować, co może spowodować w najgorszym wypadku awarię sprzętu. W sprzętach już długo używanych, narażonych na ekstremalną pracę mogą pojawiać się uszkodzenia. Podczas normalnego użytkowania części ulegają starzeniu się, dlatego konieczna jest okresowa wymiana płynów, filtrów i olei. Te czynności są konieczne aby zapobiec pogarszaniu się stanu części oraz aby móc w dalszym ciągu bezawaryjnie korzystać z maszyny. Cała obsługa danej maszyny powinna się wiązać z regularnym czyszczeniem jej, uzupełnianiem płynów i przeglądami. Ważne jest też to, że jeśli z danej maszyny lub urządzenia korzystamy w określonych porach roku powinna ona być zabezpieczana na przykład przed zimą. Pamiętajmy również o nasmarowaniu określonych części smarem, aby nie korodowały. Jeśli jest takowa możliwość garażujmy maszyny aby nie były narażone na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych. Po pracy należy dokładnie maszynę umyć. Na powierzchnie robocze powinno się nakładać środki ochrony oraz należy wymienić oleje i smary.

Warto zaznaczyć, że zużycie maszyny w głównej mierze się wiąże z warunkami w jakich ona pracuje. Każda maszyna ma określone terminy wymiany olei czy płynów. Często zdarza się, że ten czas do kolejnego przeglądu liczy się nie tak jak przy samochodach w kilometrach ale w motogodzinach. Dzięki czemu mamy szacunkowo określoną datę kolejnego przeglądu. Należy jednak pamiętać, że te okresy są szacunkowe, że każda maszyna inaczej pracuje i w innych warunkach. Bardzo ważne jest aby szczegółowo zapoznać się z instrukcją obsługi danej maszyny jej warunkami technicznymi dołączonymi przez producenta.

              Podsumowując pamiętajmy o regularnej wymianie oleju. Inwestujmy w oleje renomowanych firm, gdyż to będzie nam procentować dłuższą pracą silnika. Przy każdorazowej wymianie oleju, pamiętajmy o wymianie filtrów. Ponieważ to on jest odpowiedzialny za to jak pracuje nasz silnik. Podobnie filtr powietrza, dba o to aby silnik otrzymywał odpowiednią ilość powietrza. Jeśli nasza maszyna posiada typową skrzynię biegów, pamiętajmy o zmianie oleju, zarówno manualnej jak i w automatycznej. Zwracajmy szczególną uwagę na to jakie paliwo tankujemy. Dbajmy o jego jakość. Tankujmy jedynie na renomowanych stacjach, abyśmy nie mieli problemu. Stan techniczny naszych maszyn zmienia się podczas eksploatacji. W określonym czasie róbmy przeglądy i prawidłową obsługę techniczną. Zapewni nam to niezawodność i sprawność naszej maszyny. Czasem jeśli coś się popsuje, postarajmy tą część wymienić, nie zwlekajmy, bo może się okazać, że dłuższa praca maszyny doprowadzi do bardziej kosztownej naprawy. Wówczas wiąże się to z ewentualnym przestojem w pracy, jeśli ta maszyna służy do zarabiania pieniędzy.

Dbajmy o stan techniczny, a wówczas gwarantuje nam to niezawodność. Koszty naprawy często są wysokie, a raczej warto zapobiegać awariom, niż je naprawiać. Warto zatem być konsekwentnym i szczegółowo dokonywać przeglądów i bieżących napraw. Dbajmy o maszyny szczególnie zimą, trudne warunki atmosferyczne, wysoka wilgoć i niskie, często minusowe temperatury są dla silników wielkim wyzwaniem.